pse për të çrrënjosur

Çfarë A Unë të fituar nga rooting

Unë kam rrënjosur telefonin tim. Tani çfarë? Çfarë mund të përfitojë nga rooting?” Kjo është një pyetje e zakonshme nga ata që kanë rrënjosur vetëm telefonat e tyre. Në të vërtetë, para se ju rrënjë telefonin tuaj, ju mund të dëshironi të dini se çfarë Apps, ROM dhe përfitime të tjera që ju mund të merrni nga rooting. Dhe këtu është arsyeja pse ju duhet të çrrënjosur telefonin tuaj Android.

I lidhur:

Çfarë është të thotë rrënjë?
Rreziqet e rooting telefonin tuaj
Si për të zhbllokuar bootloader tuaj
Si për të çrrënjosur pajisjen tuaj Android
Si për të mbështetur telefon Android

Bloatware Uninstall

Prodhuesi Telefoni gjithmonë shton Apps veta në telefon të cilat shpesh janë të shenjuara si Apps sistemit dhe kështu nuk mund të uninstalled (psh: Qendër Samsung Muzikë, Qendër libër etj). Ata mund të bëjë telefonin tuaj të ngadaltë dhe të zënë memorie dhe hapësirë. Me qasje rrënjë, ju mund të shpëtoj prej tyre.

bloatware uninstall

Overclock ose underclock CPU

Me një app si SetCPU, ju mund të kontrollojë shpejtësinë procesor e telefonit tuaj me overclocking (vendosur frekuenca juaj max CPU më e lartë se vlera e tij standarde) ose underclocking (vendosur atë më e ulët se vlera e saj min). Overclocking ndihmon në qoftë se ju doni të drejtuar një app që duhet kërkesat e larta. Ndërsa underclocking ndihmon në marrjen e një jetë më të mirë të baterisë.

Për shembull, Ju mund të bëni procesor tuaj overclocked kur ju luani grafike intensive lojra, por ata kanë tërhequr fuqinë minimale zhveshur kur ekrani është i fikur.

SetCPU për përdoruesit rrënjë

Backup mirë

Google bën një punë të mirë e mbajtjes së kontakteve, postë, mesazhe, kalendarë, foto, Apps dhe të tjera gjëra të Google-y në mënyrë. Por me një app quajtur Titanium Backup, jo vetëm të mbështetur të gjitha Apps tuaj, por gjithashtu mund të mbështesë të gjitha të dhënat e ruajtura në këto Apps.

titan-backup

Get përditësimet më të shpejtë

Prodhuesit e telefonit Android gjithmonë duhen muaj për lirimin përditësimet më të fundit Android (dhe disa telefonat madje kanë asnjë shans për të përmirësuar). Kur Google njoftoi Lollipop, ndoshta keni qenë ende për të marrë Jellybean. Pra, pse jeni ende duke pritur për OS të fundit, kur ju mund të thjesht të çrrënjosur telefonin tuaj dhe të merrni atë të drejtë tani? Kush ka durim?

Komuniteti Android zhvillues janë shpesh në gjendje për të marrë OS të ri mbi një telefon muaj para se transportuesi lëshon përditësimin. Pasi të jeni të rrënjosur, ju vetëm duhet të gjeni versionin e OS që ju dëshironi dhe të instaloni atë (optimizuar për pajisjen tuaj të veçantë).

Automate gjithçka

Me një app tmerrshëm Tasker, i cili përdor "nëse kjo, pastaj se "mentaliteti, ju mund të bëni telefonin tuaj një gjeni. Ajo mund të Automate gjithçka në telefonin tuaj. Për shembull, ju automatikisht mund të heshtje telefonin tuaj gjatë natës, kthehet në tuaj Wi-Fi, kur ju jeni në shtëpi, të hapur app muzikë kur ju lidheni me Bluetooth e makines tuaj. Në të vërtetë, ajo nuk ka nevojë për qasje rrënjë, por në qoftë se ju janë të rrënjosura, ajo mund të bëjë shumë më tepër se sa ju mendoni. Për më shumë frymëzim automatizimit, shikoni këtu.

çanta

Flash një ROM porosi

Kjo është një nga përfitimet më të mira të rooting. Një ROM porosi është në thelb një version me porosi të Android, ajo mund të jetë një version i aksioneve Android, shton disa karakteristika dobishëm, shton shumë karakteristika të vërtetë të veçantë, ose të ndryshojë Android tuaj nga koka deri te këmbët. Meqë ra fjala, CyanogenMod është një rom shumë popullor që shumë njerëz të vënë në telefonat e tyre.

CyanogenMod

Shënim: Ju nuk mund të vërtetë nevojë për qasje rrënjë të flash një ROM porosi, edhe pse ju do të duhet të zhbllokuar bootloader tuaj (një proces që nganjëherë vjen bundled me qasje rrënjë). Dhe ju duhet të bëni një backup para instalimit të ndonjë ROM, sepse ju gjithashtu mund të kenë nevojë për të fshirë të gjitha të dhënat dhe dokumentat e fshehtë në telefonin tuaj para se të instalimit të një ROM.

Përveç sa më sipër, ka përfitime të tjera që ju mund të gërmoj me veten. Në fund, Unë kam për të ju kujtoj se rooting do tulla telefonin tuaj përgjithmonë, pra ju lutemi të jetë i kujdesshëm. Por unë mendoj se është me vlerë të rrezikut.

Share Button