Si për të encrypt një Drive USB për pagesë

Ju mund të kërkoni për disa software të lirë encryption për USB drive tuaj ose hard drive. Disa dite me pare, Unë kam qenë duke u përpjekur për të gjetur një software USB kodimi për dajën tim. Por, më në fund kam gjetur veten duke kërkuar deri dhe të lënë pas dore atë që qëndron afër në dorë. Në të vërtetë, duke përdorur ndërtuar në mjet të Windows të quajtur BitLocker është e mirë si ajo është e sigurtë dhe nuk kërkon pagë shtesë.

Si për të mundësuar BitLocker për të encrypt USB drive

Së pari, ju duhet të bëni të sigurtë që sistemi operativ të kompjuterit tuaj është çdo shije jo-shtëpia e Windows Vista / 7/8 / 8.1 / 10. Sepse flavors shtëpi të Windows Vista / 7/8 / 8.1 / 10 nuk kanë mjet BitLocker në to. Gjithashtu, çdo version të Windows para se Windows Vista nuk ka BitLocker.

1. Identifikohuni me llogari administratori në Windows tuaj.
2. Fut USB drive në kompjuterin tuaj dhe klikoni dy herë Kjo PC në desktop.
3. Djathtas-klikoni USB drive dhe kliko Kthejeni On BitLocker.

encrypt-usb-drive-1

4. zgjedh si ju doni të zhbllokuar këtë makinë. Ju mund të përdorni një fjalëkalim ose një kartë smart. Këtu unë përdorni një fjalëkalim për të zhbllokuar makinë në këtë demonstratë. (Përdorimin e fjalëkalimin do të jetë më e lehtë.)

encrypt-usb-drive-2

5. Zgjidhni një mënyrë për të mbështetur çelësin e rikuperimit. Ju mund ta ruani atë në llogarinë tënde të Microsoft, një dosje në kompjuter, ose të shtypura çelësin shërim. Unë zgjedh ruaj në një skedar.

encrypt-usb-drive-3

Shënim: Rimëkëmbja Çelësi është çelësi rezervë që ju mund të përdorni për të hyrë në të koduar USB drive tuaj në rast se ju harroni fjalëkalimin tuaj ose të humbasin kartën tuaj smart.

6. Në Save BitLocker kyç shërim si kuti, zgjidhni një vend ruaj, dhe pastaj klikoni Save.
7. në vijim Zgjidhni se sa e drive tuaj për të encrypt dritare, zgjedh Encrypt përdorur hapësirë ??në disk vetëm, e cila do të jetë më i shpejtë, dhe klikoni tjetër.

encrypt-usb-drive-4

8. Kliko Filloni encrypting nëse ju jeni gati.

encrypt-usb-drive-5

9. Prisni derisa procesit encrypt e plotë. Kjo do të marrë një kohë të gjatë, Ju lutemi të jetë i durueshëm.

encrypt-usb-drive-6

Si për të fikur BitLocker

Shko te Paneli i kontrollit, kërcitje Sistemit dhe Siguri, kërcitje BitLocker Drive Encryption, atëherë ju mund të shihni statusin encryption e çdo makinë.

Kliko Turn Off BitLocker, dhe pastaj klikoni decrypt Drive. Prisni derisa procesin e plotë.

Dencrypt-usb-drive

Si për të mbështetur telefonat tuaj Android

Kjo është një zakon i mirë për të mbështetur të dhënave të telefonit tuaj rregullisht. Sepse ju kurrë nuk e dini kur do të keni nevojë për të. Për shembull, rooting telefonin tuaj, ndezje një ROM janë të rrezikshme, ju mund të humbni të dhënat tuaja të rëndësishme.

Në këtë tutorial, ne jemi duke shkuar për të futur 4 mënyra për të mbështetur telefonin tuaj Android.

 1. Kopje të të dhënave në kompjuter
 2. Përdorni shërbimin e Google
 3. Përdorni palës së tretë App
 4. Përdorni Mobile Transfer Software

Metodë 1: Kopje të të dhënave në kompjuter

Siç telefon Android mund të jetë montuar si një hard disk i jashtëm në kompjuterin, kur ju lidhni telefonin tuaj Android me PC nëpërmjet USB kabllo, ju do të shihni një drejtim të ri në kompjuterin tim. Hapni atë dhe ju do të hyni në të gjitha dosjet tuaja. Pastaj kopjoni dhe ngjisni gjitha dosjet në një dosje në kompjuterin tuaj.

Shënim: Për përdoruesit e Mac, ju keni nevojë për të instaluar Android File Transfer on Mac.

copy-photo-për-pc-1
copy-photo-për-pc-2
copy-photo-për-pc-3

Është e lehtë, e drejtë?

Metodë 2: Përdorni Shërbimi Backup Google

Google ofron një shërbim shumë të përshtatshëm Auto Backup. Ju mund të mbështetur të dhënat dhe cilësimet për llogarinë tuaj të Google.

Çfarë të dhënash dhe settings do të jenë të mbështetura

 • Kontaktet
 • Kalendari dhe settings
 • Rrjetet Wi-Fi & passwords
 • settings Gmail
 • Wallpapers ekran në shtëpi
 • Apps instaluar përmes Google Play
 • Display settings (shkëlqim & gjumë)
 • Gjuhe &cilësimet e futjes së

Hapat për të mbështetur të dhënat tuaja duke përdorur shërbimin Android Backup

1. Hapni pajisja e juaj Cilësimet
2. prek rezervë & Rivendos
3. Kontrollo "Prapa deri të dhënat e mia."

backup-dhe-rishkruhet

Ju mund të pyesni, Po në lidhje me fotot dhe muzikë? Mos u shqetësoni, ju gjithashtu mund të mbështetur fotografi, videos, fotografi, dhe muzikë nga pajisja juaj duke përdorur llogarinë Google në mënyra të tjera.

1. për fotot, videos, ju mund të përdorni Auto Backup për të automatikisht mbështetur ato në llogarinë tuaj të Google. Sigurohuni që ju keni Auto Backup aktivizuar në telefonin tuaj.
2. Për fotografi dhe dosjet, ju lutem shkoni në Google Drive (drive.google.com).
3. për muzikë, ju mund të shkarkoni dhe të instaloni Muzikë Menaxher në kompjuterin tuaj, dhe e përdorin atë për të ngarkoni fotografi tuaj muzikë në Google Play.
4. Për SMS dhe shkrimet e thirrjes, ju mund ta instaloni SMS Backup + App. Është mjaft popullor me 4.4/5 Vlerësimi mbi Dëgjo Google.

Mirë, Google në fakt siguron metoda të ndryshme për të mbështetur të dhënat tuaja. Por kjo nuk është i përshtatshëm në qoftë se ju doni për të mbështetur të gjitha të dhënat tuaja. Le të shohim disa mënyra më të përshtatshme.

Metodë 3: Përdorni palës së tretë App

Ju mund të mbështetur pothuajse çdo gjë në telefonin tuaj nga disa Apps paguar palëve të treta (root nevojshme). Këtu ne do të prezantoj 3 Apps, dhe të gjithë ata kanë pa version:

 1. Titanium Backup PRO Key
 2. G Cloud Backup
 3. helium (prim)

Ju lutem vizitoni lidhjet e mësipërme për të marrë më shumë informacion.

Metodë 4: Përdorimi i telefonit Transfer

I parë, ju lutem shkarkoni dhe instaloni Telefon Transferimi. Ajo ka Windows dhe Mac version.

Launch transferimit software. Kur lidhni telefonin tuaj me PC tuaj, ju do të shihni dritaren poshtë. Kliko Back Up Phone tuaj,

Me telefonin Transfer, ju mund të mbështetur kontaktet tuaja, SMS, Apps, audio, videos, foto, Call Shkrime dhe kalendarët. Kontrolloni ato përmbajtje ju doni të backup dhe klikoni Filloni Transferimi.

Telefoni backup android

By default, file backup do të ruhen në C:\Përdoruesit Administrator Documents Wondershare MobileTrans Backup. Ju mund të ndryshojë rrugën e shpëtuar në Cilësimet.

Shënim: Nëse ju doni të rivendosur telefonin tuaj. Launch software dhe të zgjidhni Restore nga backups > MobileTrans, Software do të zbuluar fotografi rezervë në kompjuter automatikisht. Kontrolloni të gjithë përmbajtjen që ju dëshironi për të rivendosur dhe klikoni Filloni Transferimi.

rivendosur-nga-mobiletrans-backup

Si te Show Battery Percentage në iPhone & iPad

Ky udhëzues do të ju tregojnë se si për të treguar përqindjen e baterisë në iPhone & iPad.

Ne të gjithë e dimë se Apple përdorin një ikonë të vogël e baterisë në krye të drejtë të pajisjeve të saj për të treguar se sa pushtet ka mbetur, dhe ajo do të hapet paralajmërime kur bateria është në 20% dhe 10%, që unë mendoj se nuk është e mjaftueshme. A keni ndonjëherë të dëshironi të dini saktësisht jetën e baterisë që ju kanë lënë.

Treguesi përqindja e baterisë është një tipar thelbësor për të vlerësuar me saktësi nivelin aktual baterisë së iPhone tuaj dhe iPad. Por Apple kanë këtë funksion fikur nga default.

Këtu ne do të tregojnë se si të kthehet në këtë:
1. Trokitje e lehtë në Cilësimet
2. Trokitje e lehtë në I përgjithshëm
3. Trokitje e lehtë në përdorim
4. ndez Battery Percentage

iPhone-bateri-qind

Kjo është e gjitha nuk është për të mundësuar baterisë për qind në iPhone ose iPad. Dhe tani ju e dini se sa jetën e baterisë është lënë në pajisjen tuaj që ju mund të përdorni këtë informacion për të ndihmuar të marrë vendime të duhura bateri.

FAQ: iPhone im nuk do të ngarkuar

iphone-zakon-ngarkuarÇfarë do të bëni nëse ju gjeni se ju iPhone nuk do të ngarkuar? Ndoshta ju mendoni se bateria është prishur, dhe keni nevojë për një të ri. Por në fakt, ka disa gjëra që mund të ndërhyrë me aftësinë për të ngarkuar baterinë tuaj iPhone. Ju mund të provoni këto gjëra para se të zëvendësuar baterinë.

1. Kontrolloni USB port

Nëse iPhone juaj nuk mund të marrë një pagesë, kur jeni duke përdorur një port USB. Gjëja e parë që ju duhet të provoni është të plug në iPhone tuaj në një tjetër port USB ose një kompjuter tjetër. Në qoftë se kompjuteri i njeh dhe akuzat telefonin tuaj, që do të thotë port USB mëparshme është e thyer.

2. Kontrolloni kabllit USB

Ju duhet të kontrolloni kabëll USB tuaj. Kabllo USB është përdorur për të lidhur iPhone dhe kompjuteri ose mur ngarkues tuaj. Në qoftë se ajo ishte thyer, atëherë natyrisht ju nuk mund të kundërsulm. Këtu ju mund të përdorni Zëvendësimi metodë për të kontrolluar (të ndryshojë një kabëll USB). Nëse ju gjeni se problemi është kabllo USB, thjesht shkoni për të blerë një të re.

3. Kontrolloni Wall ngarkues

Edhe pse ngarkues mur rrallë shkon keq, ne kemi nevojë për të marrë këtë mundësi në konsideratë. Ju ende mund të përdorni metodën Zëvendësimi që të ketë një test. Huazimi ngarkues tjetër e njerëzve apo vetëm të ngarkuar iPhone tuaj nga kompjuteri juaj. Prandaj ne mund të shikoni nëse ngarkues mur është thyer.

4. Kontrolloni Voltage

Phone akuzuar kërkon një tension të caktuar. Ndoshta ju janë përdorur për të përdorur disa pajisje si tastierë për të ngarkuar telefonin tuaj, por nganjëherë kjo nuk mund të sigurojë tension të mjaftueshme. Pastaj telefoni juaj nuk mund të marrë një pagesë. Pra ju lutem sigurohuni që ju nuk jeni mbylljen iPhone tuaj në një tastierë, por në kompjuterin tuaj.

5. Restart iPhone

Reboot është mënyra më e zakonshme për të zgjidhur problemet e vogla. Ju mund të jetë i habitur në efikasitetin e saj. ndërkohë, ajo nuk mund të zgjidhë të gjitha problemet. Por kur ju të gjeni se telefoni juaj nuk mund të ngarkuar, pse nuk rinisni atë dhe ri-plug në pushtet. Kjo mund të ju jap një surprizë.

6. Përdorni Mode iPhone Rimëkëmbjes

Ndonjëherë zgjidhjen e problemeve më të ndërlikuara në iPhone tuaj kërkon hapa më të gjera. Restart nuk mund të dorëzojë këtë. Atëherë ju mund të bëni në telefon në mënyrë të rimëkëmbjes për të rivendosur të formuar një kopje rezervë ose në parametrat e fabrikës (do të fshijë të gjitha të dhënat tuaja). Kjo do të ishte një mënyrë e mirë.

7. bateria juaj është i vdekur

Nëse asnjë nga gjërat e mësipërme punës, për fat të keq, You bateria është i vdekur dhe duhet të zëvendësohet. Apple ofron një shërbim bateri për $79, Plus $6.95 anijeve. Në qoftë se iPhone juaj është i mbuluar nga një vit garanci të kufizuar Apple, AppleCare +, ose Plani i Mbrojtjes AppleCare, ju mund të zëvendësojë atë për të lira.

Windows-i nuk mund të njohin Android telefonin tim

"Kit Kat 4.4.2 në Shënimin 3. Unë mund të transferojë më skeda midis telefonit tim dhe kompjuterit. A nuk e di edhe nëse kjo është një problem i Win7 apo një çështje Android, por dyshuari Android që nga kompjuteri i të vazhdojë të njohë thumb drives dhe kamera. Unë jam duke përdorur kabllon USB origjinale."

Mirë, Ndonjëherë Windows-i nuk mund të njohin pajisjen tuaj Android. Kur ju plug telefonin tuaj në, ajo akuza, por thjesht nuk është e njohur si një pajisje me Windows-it. Cilësimet e Android > Storage nuk ofron ndonjë mënyrë për të kontrolluar ose të ndryshojë vendosjen MTP.

Windows-i nuk mund të njohin telefonin tim android

Kjo mund të ndodhë për shumë arsye, ju lutem kontrolloni hapat e mëposhtëm?

1) Ju lutem përdorni kabllon USB origjinale
2) Sigurohuni që shoferët e instaluar është Shoferët MTP në vend se ADB pajisje(ju bëni këtë kur ju të zhbllokuar / çrrënjosur pajisjen tuaj. Kjo eshte e rendesishme. thats arsyeja pse nuk e tij duke u zbuluar.)
3) Sigurohuni Settings ->Storage -> Menu -> USB Connection Kompjuteri është MTP.
4) USB debugging është me aftësi të kufizuara.

Rruga për Aktivizo USB debugging

1) Për Android 2.3 ose më parë: Enter "Settings" > Kliko "Aplikime" > Kliko "Zhvillimi" > Kontrolloni "debugging USB".
2) Për Android 3.0 në 4.1: Enter "Settings" > Kliko "mundësitë Zhvilluesish" > Kontrolloni "debugging USB".
3) Për Android 4.2 ose më të reja: Enter "Settings" > Kliko "About Phone" > Trokitje e lehtë "Build numrin" për 7 herë derisa të marrë një shënim "Ju jeni në mënyrë të zhvilluesi i" ose "mode Developer ka qenë i aktivizuar" > Mbrapsht në "Settings" > Kliko "mundësitë Zhvilluesish" > Kontrolloni "debugging USB".

Ju mund të lexoni Si të Enable USB debugging në pajisjen tuaj Android për detaje.

Si të Enable USB debugging në pajisjen tuaj Android

Kur doni të flash, rrënjë, rezervë, përmirësuar ose shërohen të dhënave fshihet nga pajisjen tuaj Android, ju do të duhet për të mundësuar USB debugging parë. Kjo është në rregull për të lidhur dhe të komunikojnë me pajisjen tuaj Android. USB Mode debugging është i mundshëm për çdo pajisje të re by default, për të shmangur ndryshimet e paqëllimta në pajisjen tuaj. Por ju duhet të mundësojë atë me dorë për procesin e zhvillimit tuaj Android. Për Android versione të ndryshme OS, do të ketë konfigurime të ndryshme për të hapur gjendjen e USB debugging. Dhe ky udhëzues do të tregojnë se si për të mundësuar.

Për Android 2.3 ose më parë

Cilësimet> Aplikime> Zhvillim> USB debugging

USB-debugging-2.3.6

Për Android 3.0 në 4.1

Cilësimet> Opsionet Zhvilluesa> USB debugging

USB-debugging-4.1.2

Për Android 4.2 ose më të reja

1. hapur Cilësimet > Për > Build numër në telefonin tuaj Android ose tabletë.

USB-debugging-4.2.2-1

Shënim:

 1. Nëse ju keni një Samsung Galaxy S4, Shënim 8.0, Tab 3 ose ndonjë tjetër pajisje Galaxy me Android 4.2, hapur Cilësimet > Më shumë tab > Për dhe trokitje e lehtë atë.
 2. Nëse keni Galaxy S5, Shënim 3 ose ndonjë pajisje Galaxy me Android 4.3 ose më vonë, Kontrolloj Cilësimet > I përgjithshëm > Për.

2. Tani trokitje e lehtë e numrit Build për 7 kohët. Pastaj ju do të shihni një mesazhe "Ju jeni tani një zhvillues!"Ose" Mënyra Zhvilluesish është aktivizuar ".

mundësuar opsione të fshehura Zhvilluesish tuaj S4 Samsung Galaxy

3. Kthehu tek kryesore Cilësimet menu dhe tani ju do të jetë në gjendje për të parë Opsionet Zhvilluesa. Trokitni lehtë mbi të dhe shënoni kutinë para USB debugging për të mundësuar.

Si për të degraduar iOS 8 beta të iOS 7.1.1

Apple lëshuar iOS 8 beta për zhvilluesit. Ndoshta ju keni instaluar atë, por nuk gjeti atë shumë buggy që ju nuk mund të qëndrojë. Pastaj Ju doni të shkoni përsëri në IOS 7.1.1. Në të vërtetë, downgrading nga IOS 8 për IOS 7 është mjaft e lehtë. Vetëm ndiqni këto udhëzime.

Ju do të humbasin të gjitha të dhënat tuaja

Para fillimit, që ju duhet të dini që ju do të humbasin të gjitha të dhënat tuaja nga IOS 8 dhe ju nuk mund të rivendosur pajisjen tuaj nga një IOS 8 backup në IOS 7. Kjo do të thotë në qoftë se ju vetëm keni një iOS 8 rezervë, ju nuk mund ta përdorni atë për të rivendosur pajisjen tuaj pas downgrading. Por në qoftë se ju keni një të vjetër iCloud ose iTunes backup nga IOS 7, ju do të jetë në gjendje për të rivendosur atë. Pra ju lutem sigurohuni që ju keni mbështetur deri të dhënat tuaja të rëndësishme me iTunes ose iCloud.

Si për të degraduar iOS 8 beta të iOS 7.1.1

1. Shkarko properiOS 7.1.1 IPSW fotografi firmware për pajisjen tuaj këtu.

2. Lidhë pajisjen tuaj në kompjuterin tuaj dhe të nisë versionin e fundit të iTunes.

3 Mbani të shtypur butonin Shift (në Windows) dhe kliko butonin Restore, ndërsa Mac mbajnë poshtë Alt ose Option kyç.

rivendosur-iphone

4. Browse dhe zgjidhni IOS 7.1.1 Skedar firmware IPSW që shkarkuat më parë dhe klikoni butonin 'hapur'.

5. Pajisja juaj tani do të të rivendosë në IOS 7.1.1. Rivendosur proces mund të zgjasë rreth 10-15 minuta. Pasi të përfundojë, pajisja juaj do të reduktohen nga IOS 8 beta të iOS 7.

6. Nëse ju keni një iOS 7 rezervë, tani ju mund të rivendosur pajisjen tuaj nga ajo.

Shënim:

1. Apple ka mbyllur dritaren e nënshkrimit për çdo firmware më poshtë IOS 7.1.1. Pra, është e pamundur të kthehen në IOS 7.0.6 ose më poshtë, vetëm iOS 7.1.1.

2. Nëse jeni të jailbroken dhe të përmirësuar në IOS 8 beta, ju do të humbni jailbreak tuaj. Nëse ju doni të jailbreak pas downgrading, ju mund të dëshironi të lexoni këto: Si të jailbreak iOS 7.1.1 me Pangu në Windows ose Mushama.

Si të Jailbreak IOS 7.1.x me Pangu në Mac OS X

Si Pangu 1.1 është liruar, Mac mund të jailbreak IOS 7.1.x tani. Ndryshime heq referenca për PPSync dhe kineze pirat app dyqan, dhe shton English user interface.

Pangu është në përputhje me të gjitha iPhone përveç iPhone 3GS, të gjitha iPads përveç iPad 1, dhe iPod touch 5G running IOS 7.1 ose IOS 7.1.1. Këtu janë hapat për jailbreaking IOS 7.1.1 on Mac:

1. Para jailbreak, backup pajisjen tuaj me iTunes parë.

2. Shkarko software Pangu në kompjuterin tuaj Mac. Ju mund ta shkarkoni atë nga vendet e mëposhtme:
Pangu.io
iClarified.com
Pasqyrë 2
Pasqyrë 3

4. Instalo dhe drejtuar zbatimin Pangu.

5. Kur pajisja juaj iOS është identifikuar, klikoni “Jailbreak” button në anën e djathtë të dritares aplikimit.

Pangu jailbreak mac

6. Në pajisjen tuaj IOS, lundruar në Settings -> Përgjithshme -> Data & Koha -> Set Automatikisht -> OFF (slider gri).

Ndryshoni periudhën Pangu

7. Kur data dhe koha duket trokitje e lehtë atë dhe me dorë të cilësuar datën deri në qershor 2, 2014.

8. Pangu app do të jetë i instaluar në IOS. Hapur app Pangu dhe takoni Vazhdo.

9. Mbani pajisjen e lidhur dhe nuk e mbylli app Pangu ndërsa jailbreaking. Ky hap mund të marrë 10-15 minuta.

10. Pajisja juaj do të riniset herë të shumta deri jailbreaking është e plotë.

Ju mund të interesuar:
Si për të jailbreak iOS 7.1.x me Pangu për Windows
Si për të rivendosur të dhënat tuaja humbur pas jailbreak

Si të Jailbreak IOS 7.1.x me Pangu 1.1 në Windows

Pangu ka përditësuar për të version 1.1, me një ndërfaqe anglisht dhe përmirësime të tjera. Veç kësaj, Mac version u lirua edhe.

Jailbreaking iOS 7.1.x untethered është tani një proces të thjeshtuar në sajë të Pangu. Pangu është kompatibil me iPhone 4/4S/5/5C/5S, iPads të gjitha me përjashtim të brezit të parë, dhe touch 5G iPod. Këtu janë udhëzime se si të jailbreak IOS 7.1.x me Pangu 1.1 në Windows:

1. Si gjithmonë, bëni një backup të ri të pajisjes tuaj iOS me iTunes para jailbreaking.

2. Shkarko software Pangu në kompjuterin tuaj. Ju mund ta shkarkoni atë nga vendet e mëposhtme:
Pangu.io
iClarified.com
Pasqyrë 2
Pasqyrë 3

3. Lidhë pajisjen tuaj në kompjuterin tuaj nëpërmjet kabllit USB.

4. Instalo dhe drejtuar zbatimin Pangu.

5. Pasi programi zbuluar pajisjen IOS, klikoni “Jailbreak” button në anën e djathtë të dritares.

dritare jailbreak

6. Kthejeni në pajisjen tuaj IOS, lundruar në Settings -> Përgjithshme -> Data & Koha -> Set Automatikisht -> OFF (slider gri).

7. Kur data dhe koha duket, trokitje e lehtë atë dhe me dorë të cilësuar datën deri në qershor 2, 2014.

Ndryshoni periudhën Pangu

8. Bar progres në kompjuter do të lëvizë, atëherë app Pangu do të instalohet. Hapur app Pangu dhe takoni Vazhdo.

9. Mbani pajisjen e lidhur dhe nuk e mbylli app Pangu ndërsa jailbreak është duke. Ky hap mund të shkojë deri në 15 minuta.

10. Pajisja iOS do të riniset herë të shumta, por një herë e plotë, atëherë pajisja juaj është plotësisht jailbroken. Herë që setted në hap 7 do të rishkruhet përsëri në Set automatikisht dhe jailbreak Cydia app dyqan do të jetë në ekran në shtëpi IOS.

Ju mund të interesuar:
Si për të jailbreak iOS 7.1.x me Pangu për Mac
Si për të rivendosur të dhënat tuaja humbur pas jailbreak

Si për të vënë iPhone tuaj, iPad dhe iPod touch në mënyrë DFU

Çfarë është mënyrë DFU?

DFU (Device Firmware Update) mode është një shtet që ju lejon për të vënë iPhone tuaj të ndërfaqe me iTunes, por nuk do të ngarkesës versionin e fundit të iOS ose bootloader mbi atë. Ky është ndryshimi kryesor midis mënyrë DFU dhe mënyrë të rimëkëmbjes.

mënyrë DFU ju lejon të ndryshoni dhe zgjidhni firmware që dëshironi të instaloni onto iPhone tuaj. për shembull, ju do të përdorni mënyrë DFU në qoftë se ju dëshironi të instaloni një version të mëparshëm iOS, jailbreak iPhone tuaj ose të zhbllokuar SIM tuaj. Nëse shërim standarde nuk është duke punuar për ju për të marrë pajisjen tuaj të kthehet në gjendje pune, DFU mund të ju ndihmojë jashtë.

Si për të hyrë në mënyrë DFU

1. Plug pajisjen tuaj në kompjuterin tuaj dhe zgjidhni iPhone tuaj nga lista e pajisjeve në iTunes.
2. Fikeni pajisjen.
3. Mbajtur butonin e energjisë për 3 sekonda.
4. Shtypni dhe mbani butonin Home duke vazhduar për të mbajtur butonin e energjisë. A kjo për 10 sekonda.
5. Lirimin butonin e pushtetit dhe të vazhdojë mbajtur butonin në shtëpi deri sa ju të merrni një popup nga iTunes që pajisja juaj është e njohur si në mënyrë të rimëkëmbjes.

Kjo eshte, ju jeni në mënyrë DFU. Ky proces punon për iPhone, iPod, dhe iPad kështu që nuk ka rëndësi se çfarë pajisje ju jeni duke përdorur iOS ju mund të përdorni këtë tutorial.

Si për të dalë mënyrë DFU

Nëse ju doni për të dalë mënyrë DFU, mbani të shtypur Sleep / Wake apo pushtet butonin dhe butonin Home të në të njëjtën kohë për të paktën dhjetë sekonda, derisa të shfaqet logoja e Apple.

Mbërthyer në mënyrë DFU

Në qoftë se ju merrni mbërthyer në mënyrë DFU dhe kanë nevojë për të marrë jashtë, vetëm të mbajë butonin e energjisë dhe në shtëpi butonin njëkohësisht derisa të shfaqet logoja e Apple. (Shiko edhe: Si të dal nga DFU Mode)