smartphone-sigurisë

Më i lartë 10 Smartphone Këshilla Security

smartphone-sigurisë

Ju keni më shumë gjasa lexuar një marrëveshje e madhe në lidhje me cyber-terrorist dhe vetëm sa për të mbrojtur pc tuaj, por për çfarëdo arsye, shumë njerëz nuk shqetësohen se shumë për sigurinë e smartfonëve. Ndoshta për shkak se ajo nuk është vetëm si një disk tradicionale të vështirë në të cilën ju të ruajtur të gjitha dokumentet tuaja, images, videos, etj, por konsumatorët e sotme hyperactive smartphone ruajtur të mjaftueshme në internet informacion të detajuar që është mjaft e ndjeshme të cilat të tjerët, si cyber-terrorist, për fat të mirë do të gëzojnë duke marrë, ndërsa ju jeni surfing neto në kafene lokale.

për fat të mirë, Siguria smartphone është arritur tërheqje dhe ju do të gjeni një numër hapash që ju mund të marrë për të ndihmuar të ndaluar smartphone tuaj nga të qenit i komprometuar. vërtet, shumë e masave të njëjta ju jeni duke marrë për të mbrojtur pc tuaj mund të përdoret për të mbrojtur smartphone tuaj too. Për ata që kanë të gjitha strategjitë tuaja për marrjen e smartphone tuaj, Na tregoni në komente.

1. Përdorimi passcodes Kudo

Nëse ju posedojnë një telefon Android ose ndoshta një Apple iPhone, ju jeni në gjendje për të parandaluar përdorimin e pajisjes tuaj me shtimin e një kodkalimin ose ndoshta një model lock në Android. Kjo masë e drejtpërdrejtë e sigurisë mund të parandaluar informacione të ndjeshme nga të duke u parë nga të tjerët. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për ata që kanë një shumë të aplikacioneve të instaluara ku të dhënat private është ruajtur si aplikimet financiare (nenexhik, aplikimet bankare, etj), aplikacionet ditar (DayOne), aplikacionet shënim (Evernote), etj. Në disa nga këto aplikacionet si nenexhik dhe DayOne, ju mund të përfshijnë një kod të veçantë për aplikimin tuaj, që ne gjithmonë të bëjë më tepër në drejtim të kodkalimin për të mbrojtur ekranin shtëpi.

Ekran Shtëpia Kodi i hyrjes është e domosdoshme për shkak se shumë prej aplikacioneve email (Mail në iPhone mollë dhe Gmail në Android) nuk kanë asnjë ide të vijë me një zgjedhje për kodkalimin email-it tuaj. Emails mund të përmbajnë shumë të dhëna personale dhe gjithashtu, pasi që shumë njerëz vizitojnë partive dhe pastaj të lënë telefonat e tyre mbi tavolina dhe sportelet, është e super të lehtë për dikë që të snoop rreth sende tuaj.

2. Safeguard iCloud juaj & Llogaria Google

Faktori 2 që shumë njerëz nuk e kuptojnë është kur dikush ndoshta mund të merrni në iCloud ose Google llogarinë tuaj, ata janë në gjendje për të marrë qasje në të dhënat e shumta të cilat ju mund të krijimin dhe redaktimi nga smartphone tuaj. Gjatë këtyre raste, kjo është një shqetësim thelbësor për të lejuar verifikimin 2-hap në këto dy llogari. Unë kam shkruar se si për të siguruar llogarinë tuaj Google dhe vetëm si të saktë backup setup dhe shërim zgjedhje për verifikimin 2-hap.

Kjo është goxha absurde, megjithatë Apple ID tuaj thelb kontrollon përdorimin e secilit dhe çdo shërbim Apple që aktualisht është në dispozicion nga iTunes në iCloud në fytyrë kohë të iMessage, etj, etj. Nëse një person të ketë qasje për Apple ID tuaj, ata janë në gjendje të shkatërrojnë ekzistencën tuaj Apple, duke përfshirë heqjen e iphone tuaj Apple, iPad dhe Mac nga distanca. Është pothuajse saktësisht të njëjtin problem me Google. Llogaria juaj Google thelb ju shkrimet në të gjitha shërbimet e Google nga YouTube në Gmail në Google Play të Google Maps për Google Calendar për Picasa në Google , etj, etj, etj.

3. Shmangni jailbreaking ose Rooting Smartphone tuaj

Duhet të kuptoj se çfarë jeni duke bërë dhe gjithashtu ju jailbreak apo rrënjë telefonin tuaj vetëm për argëtim dhe kënaqësi, pastaj të shëndetshme për ju. Nëse ju dëshironi të merrni atë bërë që keni mësuar në lidhje me atë në raportet e lajmeve dhe dëshirojnë të jenë "të lirë" nga kufizimet dhe kufizimet, atëherë ju duhet të rri larg procesit krejt. Së pari, ajo mund të vidhos deri telefonin tuaj dhe të rezultojë në më shumë mjerim se lumturi. tjetër, ju nuk do të ketë aftësinë për të përmirësuar telefonin tuaj duke përdorur përditësimet më të fundit në drejtim të OS që ajo do të mbajë një regjim të pambështetur.

po, ju jeni në gjendje për të instaluar disa aplikacione dhe të personalizosh konfigurimin ju ndryshe nuk mund të bëjë, Megjithatë kjo do të thotë që ju jeni gjithashtu instalimi i aplikacioneve që mund të përmbajnë programe keqdashëse. Ju e keni këtë problem në Android duke qenë se ata janë më pak të kufizuara si Apple nga ajo që miraton në dyqan aplikimit. E cila ngre në pikën e mëposhtme.

4. Të jetë i kujdesshëm Duke përdorur Aplikacione të ju vë në

Kjo është veçanërisht e rëndësishme në produktet Android. Google hequr kohët e fundit 50,000 Aplikacionet të cilat janë të dyshuar të jenë të adware dhe spyware. Nuk do të ketë asnjë mungesë të aplikacioneve të cilat përmbajnë adware dhe spyware, infeksione apo ndonjë software tjetër të poshtër për të vjedhur të dhënat e kompjuterit tuaj ose të dëmtojë telefonin tuaj. Dyqan Apple Aplikacioni ofron edhe këtë çështje, por në një farë mase më të vogël. veterinerët Apple Çdo aplikim para se ajo do të merrni indeksuar nga dyqani dhe në mënyrë rutinore shkon në lidhje me marrjen e shpëtoj të aplikacioneve në dyqan që konsiderohen të bëhen të thyer udhëzimet dyqan.

Lexoni këtë artikull që diskuton se si një shumë më tepër se 32 milion produkte Android u kanë kontraktuar adware dhe spyware këtë vit dhe vetëm sa 95% e adware dhe spyware është specifik për produktet Android. Kjo është në rregull duhet ti urren Apple, por e vërteta është nëse keni nevojë për pajisje Android, ju duhet të jenë të kujdesshëm në lidhje instalimit të. Shikoni në kritikat, përcaktuar që ata të kenë një faqe interneti, të kryejë një kërkim në motorët e kërkimit duke përdorur titullin e aplikimit, etj.

5. Bëni përdorimin e një Përkundrazi Aplikimi sesa Browser

Nëse jeni duke bërë bankar në telefon ose e aksioneve tuaj blerjen dhe shitjen apo gjëra të tjera që kalon informata të ndjeshme që përfshin telefonit dhe gjithashtu internetin, është më mirë për të bërë përdorimin e një kërkesë zyrtare për faqen tuaj apo kompaninë në vend të hapjes duke përdorur shfletuesin në telefonin tuaj.

për shembull, ndjekje, Banka e SHBA-ve, pararojë, ScottTrade, nenexhik, dhe shumë institucione të tjera të mëdha bankare kërkesat e tyre shumë vetë për iOS dhe Android. Lidhje të sigurta janë të mbështetur në shfletues smartphone gjithashtu, por ju do të jetë pak më të sigurt kur ju merrni kërkesë zyrtare që mund të ketë masa shtesë të sigurisë.

6. Kontrolli Sa e një aplikim të kenë qasje në

Ju keni parë më shumë gjasa mesazhin e radhës në iphone tuaj mollë 100 Raste tashmë:

Ju do të gjeni një shumëllojshmëri të këtyre "APPNAME Dëshironi të shfrytëzojnë të dhënat tuaja" mesazhe. Të dhënat mund të jetë photos, vend, Kontaktet, etj, etj. Vazhdimisht të jetë i vetëdijshëm se në një tjetër thjesht klikoni OK vazhdimisht. Nëse ju klikoni diçka vazhdimisht, është më e lehtë vetëm për të zgjedhur nuk lejojnë dhe kur ju nuk mund të përdorni të aplikimit më pas, ju jeni në gjendje për të me dorë të shkuar në dhe të ndryshojë atë për të lejuar qasje. Shumë nga këto janë kërkesa shumë legjitime dhe nuk do të shkaktojë ndonjë dëm, por është më mirë të sigurt.

në Android, kjo është përsëri keq për shkak se disa aplikacione do të kërkojë për leje për çdo gjë pavarësisht nga fakti se ajo normalisht nuk do të kërkojë atë. Lexoni këtë Lifehacker publikojë në lidhje me se si për të mbrojtur veten nga aplikacionet e Android që kërkojnë një shumë të lejeve. Ju do të gjeni edhe shumë më lejet në Android se sa ju do të gjeni në iOS, kështu që përsëri ju duhet të jenë më të kujdesshëm në qoftë se ju jeni një përdorues Android.

7. Mbani Data Përkrahur

Kjo nuk është vetëm i zgjuar për të mbajtur smartphone mbështetur vetëm në rast se ju heqin atë në tualet, por edhe nëse ajo do të merrni të vjedhura dhe ju keni marrë për të remotely fshij atë të pastër. konsumatorët Apple mund të instaloni Gjej postimet e mia aplikacionin Apple iPhone, i cili ju mundëson për të remotely bllokohet një telefon dhe të remotely fshij atë duke e ditur se ka qenë e vjedhur.

Nëse ju nuk e keni mbështetur të dhënat tuaja, ju do të humbni gjithçka, nëse ajo është e vjedhur. Duhet të mbështesin atë në zonën tuaj, ose ndoshta në një re, ju do të keni mundësinë për të fshij telefonin tuaj dhe të marrë të gjitha të dhënat tuaja mbrapa në telefonin tuaj të ri. Ju ose mund të sinkronizoni smartphone tuaj për kompjuterin tuaj duke përdorur iTunes ose mbështetur atë në drejtim të resë nëpërmjet iCloud.

në Android, ka një ndërtuar në mjet backup, megjithatë kjo bën gjithçka nuk backup në telefonin tuaj të tilla si iOS bën. më tepër, ju do të duhet të varet nga aplikacionet e palës së tretë në kuadër të Play Store Google për të backup telefonin tuaj plotësisht. Vini re se Android gjithashtu ofron një linjë fshij tipar, por ju duhet të setup atë më parë duke krijuar aplikacione të caktuara.

8. Raportoni telefonin tuaj vjedhur

Brenda dy të fundit prej disa javësh, ka pasur një bazë të dhënash telefon vjedhur prodhuar që është e ndarë në mes të ofruesit tuaj të shërbimit me valë të mëdha. Ju jeni në gjendje të raportojnë se telefoni juaj vidhet e cila mund të parandalojë askënd nga hooking ndaj kompanisë dhe duke përfituar të të dhënave ose minuta. Kur ata përpiqen për të fshirë atë, kaloni SIM, etj, ende kjo nuk do të lejojnë ata për të aktivizuar në ofruesit e shërbimeve për shkak të numrit serik. Ju mund të shkoni në faqet e ardhshme te raportoni smartphone tuaj të vjedhur dhe ndaluar kërrabë nga hooking deri kompanisë wireless:

AT&T, Verizon, sprint, T-mobile

9. Update OS

Pikërisht si ju duhet ta instaloni vazhdimisht përditësime sigurie Microsoft për PC, është e mençur për të instaluar përditësimet më të fundit për smartphone. Ju jeni në gjendje të prisni disa ditë dhe të bëjë të sigurt që ju do të gjeni asnjë vështirësi të mëdha me update si degradimin e ekzistencës së baterisë, etj, por kur asgjë nuk qëndron jashtë, pastaj update telefonit.

Përveç kësaj për përmirësimin e OS, ajo është gjithashtu e mençur për të rinovuar aplikacionet e vendosura në telefonin tuaj. Është e mahnitshme se numri i telefonave celularë kam takim, ku ju do të gjeni 10, 20, 30 Aplikacionet të cilat kanë më të reja të cilat asnjë nuk ndodh që të jetë i instaluar. Individët më të reja mund të përfshijnë tipare shtesë, por shumë e opsioneve janë fixes bug, updates performancës dhe fixes sigurisë.

10. pa tel & Bluetooth

Kur ju jeni larg nga shtëpia, është më mirë për të përpiqen dhe të çaktivizoni wireless dhe Bluetooth krejt dhe të punësojë brez të 3 ose lidhjen 4G, nëse ju jeni në gjendje për të. Sa më shpejt që ju lidheni me një rrjet pa tel untrusted, ju jeni në dispozicion për të kontrolluar cyber-terrorist për sufferers brenda rrjetit. Edhe kur ju nuk jeni bankare ose duke bërë një tjetër gjë e cila përfshin të dhëna të ndjeshme, një hacker mund të vazhdojnë të përpiqen për të lidh me smartphone tuaj dhe të vjedhin të dhënat, etj.

Nëse kjo përfshin Bluetooth, Hacking është më pak të shpeshta, por kjo është arritur njohjen si njerëzit fillojnë të bëjnë përdorimin e teknologjisë më tej vetëm kufje. Tani ju duhet të watches lidhur me telefonin tuaj nëpërmjet Bluetooth dhe palestër bandat dhe shumë pajisje të tjera. Nëse Bluetooth është aktivizuar dhe discoverable, ajo ofron cyber-terrorist një mënyrë të ndryshme për të ndoshta të fillojnë të shohin të dhënat duke kaluar midis mjet tuaj Bluetooth dhe telefonin tuaj.

Shpresojmë se këto pointers mund t'ju ndihmojnë në situata të ardhur keq në të cilën ju telefoni është vjedhur ose të humbur. Unë kam nevojë personalisht për të fshirë një iPhone Apple që i ka rënë atë dhe pastaj të njihet dikush ishte duke përdorur aplikacionet dhe lidhjen e njohurive. Kjo sigurisht nuk do të ndodhë përsëri, edhe kur telefoni im është vjedhur ose të humbur, sepse unë e kam siguruar se është aq e mbrojtur si ju ndoshta mund. Për ata që kanë çdo strategji të tjera për marrjen e smartphone tuaj, Na tregoni në komente. gëzojnë!

Burim: Online-TECH-tips

Share Button